Godine 1865. novosadska „Danica“ objavila je vest o otvaranju Srbske čitaonice u Beloj Crkvi. Čitaonica je počela sa radom 22. novembra, a nalazila se u hotelu Mičin. Stoga je taj datum izabran za Dan Narodne biblioteke u Beloj Crkvi.
Dvadeset i pet godina kasnije, zahvaljujući trojici intelektualaca: Mihajlu Ristiću, Đoki Popoviću i Aćimu Vasiću, dana 14. septembra 1890. godine održana je Osnivačka skupština Srpskog čitaoničkog društva, koje će kasnije prerasti u Srbsku čitaonicu.
Danas je Narodna biblioteka Bela Crkva ustanova koja predstavlja stožer kulturnih dešavanja u gradu i naseljenim mestima u celoj opštini. U izložbenom prostoru biblioteke održavaju se književne večeri, izložbe, promocije, predavanja. Od 2009. godine biblioteka se nalazi u sistemu COBISS i zajedno sa ostalim bibliotekama koje su uključene u ovaj sistem čine međubibliotečku mrežu. Narodna biblioteka Bela Crkva ima svoj Čitalački klub, Dečiji kutak kao i onlajn platformu za postavljanje digitalizovane građe.
U fondu biblioteke nalazi se preko 50.000 bibliotečkih jedinica. Ova ustanova u svom prostoru baštini i dva legata – Legat Jovana Putnika i Legat Alojza Ujesa. Sve to veoma je važno za istraživače i poslenike koji se bave proučavanjem zavičajne istorije, i istorije pozorišta na ovim prostorima.
Tradicionalno u okviru Dana biblioteke predstavljen je novi broj godišnjaka „Čitanica“ br. 17.
Кako se u ovoj godini navršava 110 godina od rođenja pozorišnog reditelja Jovana Putnika, čiji legat ova kuća baštini, Dan biblioteke bio je posvećen sećanju na ovog znamenitog belocrkvanina i doajena jugoslovenskog pozorišta.
Tradicija Dana Narodne biblioteke Bela Crkva nalaže i dodeljivanje nagrada najčitaocima u prethodnoj godini, tako da su ovom prilikom nagrađeni u kategoriji odraslih – Dragana Vujčić i u kategoriji mladih – Dorijan Ašani
Ostavi svoj komentar